Gömmeli Batak Nasıl Oynanır?

Gömmeli batak oyun severlerin genellikle adam eksikliğinde oynadığı, tercihen de 3 kişi ile oynanan masa oyunlarındandır. Özellikle kağıtların yere gömülmesi ve gizliliğinin olması oyunu cazip kılan özelliklerdendir. Oyunda Masanın etrafına 3 kişi oturur ve oyuna Karo 2 sahibi başlar. Şimdi isterseniz oyunumuzun detaylarına girelim

Gömmeli batak oyunu için bir deste oyun kağıdı, ve en az 3 kişi gerekmektedir. Oyunculardan bir tanesi gönüllü olarak kağıtları dağıtır. Elinde karo 2 olan oyuncu ihaleye girmek zorundadır. Oyun 3-5-8 dizilimine göre ilerler. İlk ihaleye giren sekizci, solunda ki beşçi, onun yanında ki oyuncu ise üççü olacaktır.

İhaleye giren kişi, yani sekiz almak zorunda olan kişi elinde bulunan 4 tane işe yaramaz veya taktik icabı seçtiği 4 kağıdı yere gömer ve kağıdın dağıtılma esnasında yere gömülen 4 kağıdı eline alır. Bu yerden alınan kağıtları bütün oyuncular görmek zorundadır. Ama yere gömdüğünüz kağıtları kimse göremez. Yerden aldığımız 4 kağıt açılmadan hemen önce kozumuzu söylemek zorundayız.

Ve oyun başlar, gerekli hamleler yapılır ve 3-5-8 kuralı işlemeye başlar. Her kes almak zorunda olduğu kağıt sayısının altında veya üstünde alabilir. Mesela üççü 2 aldıysa, yazboz kağıdına -1, 5 almışsa +2 yazılır ve bu kural diğer oyuncular içinde bu şekilde ilerler.

ilk el bitti ve ikinci ele geçiyoruz. Bu ele başlarken gömmeli batak oyunumuzun en önemli özelliği ortaya çıkıyor. Eksi gidenler artı gidenlere kağıt vermek zorunda.

Örneğin Ahmet -1, ve Ali +1 aldı diyelim; Bu durumda Ali örneğin elinde olan sinek ikiliyi Ahmet arkadaşına verir. Ahmet’de elinde bulunan en yüksek sinek kağıdını, örneğin; sinek AS kağıdını  Ali’ye verir. -3 +3 durumlarında daha çok kağıt alınıp verilir. Bu alma verme işlemi her 4 elde bir sona erer. Peki nasıl?

Oyun 16 eldir ve 1-5-9-13. ellerde kağıt alma verme işlemi gerçekleşmez ve oyun sıfırlanır.

Oyun sonunda en kötü puana sahip kişi, muhtemelen ekside olur, o oyunu kaybeder.

Gömmeli batak maceralarınız da başarılar diliyoruz.